Αναδοχή αδέσποτων ζώων συντροφιάς
4 αδέσποτες γάτες έχουν πλέον το δικό τους σπίτι. Η κα Τρακατέλη Μαρία, μέσω της αναδοχής, ανέλαβε στο εξής να τις φροντίζει.
![❓](https://static.xx.fbcdn.net/images/emoji.php/v9/t4c/1/16/2753.png)
Γνωρίζετε ότι μπορείτε να γίνετε ανάδοχος ενός ζώου συντροφιάς μέσω της υπηρεσίας διαχείρισης αδέσποτων ζώων του Δήμου μας;
![✔](https://static.xx.fbcdn.net/images/emoji.php/v9/t51/1/16/2714.png)
![✔](https://static.xx.fbcdn.net/images/emoji.php/v9/t51/1/16/2714.png)
– Να μεριμνά για την ιατροφαρμακευτική φροντίδα σύμφωνα με τις οδηγίες του εκάστοτε συνεργαζόμενου με τον Δήμο κτηνιάτρου.
– Να τηρεί τους κανόνες ευζωίας του ζώου, παρέχοντας του υγιεινό και ασφαλές κατάλυμα και καθημερινή άσκηση. Δεν επιτρέπεται το ζώο να διαβιεί μόνιμα σε μπαλκόνι ή σε άλλους περιορισμένους χώρους και σε καμία περίπτωση δεν επιτρέπεται δέσιμο ή άλλος περιορισμός της φυσικής του κίνησης.
– Να τηρεί τις υποχρεώσεις που απορρέουν από τον ν.4830/2021 και τη διευκρινιστική εγκύκλιο του Υπουργείου Εσωτερικών με θέμα: “ΘΕΜΑΤΑ ΑΝΑΔΟΧΗΣ ΑΔΕΣΠΟΤΩΝ ΖΩΩΝ ΣΥΝΤΡΟΦΙΑΣ” (Αριθμός Εγκυκλίου: 29, Α.Π.:1012/05.01.2023).
![ℹ](https://static.xx.fbcdn.net/images/emoji.php/v9/t8e/1/16/2139.png)
![☎️](https://static.xx.fbcdn.net/images/emoji.php/v9/t22/1/16/260e.png)