Ν. Ποτίδαια: Εορτασμός της επετείου του “Ολοκαυτώματος της Κασσάνδρας το 1821”
Με ιδιαίτερη λαμπρότητα και επισημότητα γιορτάσθηκε σήμερα η επέτειος του «Χαλασμού» της Κασσάνδρας ή Ολοκαυτώματος όπως στη συνέχεια επικράτησε να λέγεται. Το πρωί τελέσθηκε δοξολογία στον Ιερό Ναό Αγίου Γεωργίου Νέας Ποτίδαιας χοροστατούντος του Σεβασμιότατου Μητροπολίτη Κασσανδρείας κ.κ. Νικόδημου.
Μετά το τέλος της δοξολογίας εκφωνήθηκε ο Πανηγυρικός της ημέρας από τον Α΄ Αντιπρόεδρο της Κ.Ε.Δ.Ε. κ. Λάζαρο Κυρίζογλου.
Ακολούθησε επιμνημόσυνη δέηση και στη συνέχεια κατάθεση στεφάνων στο Μνημείο των πεσόντων. Μετά την κατάθεση στεφάνων τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή και η φιλαρμονική του Δήμου Κασσάνδρας ανέκρουσε τον Εθνικό μας Ύμνο.
Δήλωση του Δημάρχου Ν. Προποντίδας Εμμανουήλ Καρρά:
“Τιμήθηκαν οι πρόγονοί μας που σθεναρά αντιστάθηκαν, αν και λίγοι με πενιχρά μέσα, απέναντι σε πολλούς και αρματωμένους. Έπεσαν ηρωικά μαχόμενοι και η Κασσάνδρα παραδόθηκε στη μανία του εχθρού. Τίποτε δεν έμεινε όρθιο. Σφαγές, λεηλασίες, καταστροφές. Αυτό που δεν κατάφεραν ήταν να κάμψουν το αγωνιστικό φρόνημα των Ελλήνων και την πίστη τους για την ελευθερία της πατρίδας.
Η επανάσταση της Χαλκιδικής, αν και καταπνίγηκε βίαια, συνέβαλε τα μέγιστα στον αγώνα. Παραμένει αδικημένη στα σχολικά εγχειρίδια, παραμένει αδικημένη σε έναν ενιαίο σε επίπεδο νομού εορτασμό. Τα διεκδικούμε. Δικό μας χρέος να μην ξεχαστούν. Δημιουργήσαμε υπαίθρια πινακοθήκη, ώστε όλοι να μάθουν την τοπική ιστορία. Προτρέπω, ακόμη, όλες και όλους και ειδικά τα σχολεία μας να επισκεφθούν το Βυζαντινό Κέντρο «Ιουστινιανός» και να δούνε τη σχετική έκθεση που λειτουργεί. Δεν πρέπει να αγνοούμε! Δεν πρέπει να ξεχνάμε!”.
Χρησιμοποιούμε cookies στον ιστότοπό μας για να προσφέρουμε την πιο σχετική εμπειρία και θυμόμαστε τις προτιμήσεις σας. Κάνοντας κλικ στο "ΑΠΟΔΟΧΗ ΟΛΩΝ", αποδέχεστε τη χρήση ΟΛΩΝ των cookies. Ωστόσο, μπορείτε να επισκεφθείτε "Ρυθμίσεις cookies" για να δώσετε μια ελεγχόμενη συγκατάθεση. Διαβάστε περισσότερα εδώ
Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookies για να βελτιώσει την εμπειρία σας κατά την πλοήγηση στον ιστότοπο. Από αυτά, τα cookies που κατηγοριοποιούνται ως απαραίτητα αποθηκεύονται στο πρόγραμμα περιήγησής σας καθώς είναι απαραίτητα για τη λειτουργία των βασικών λειτουργιών του ιστότοπου. Χρησιμοποιούμε επίσης cookies τρίτων που μας βοηθούν να αναλύσουμε και να κατανοήσουμε πώς χρησιμοποιείτε αυτόν τον ιστότοπο. Αυτά τα cookies θα αποθηκευτούν στο πρόγραμμα περιήγησής σας μόνο με τη συγκατάθεσή σας. Έχετε επίσης την επιλογή να εξαιρεθείτε από αυτά τα cookies. Ωστόσο, η εξαίρεση από ορισμένα από αυτά τα cookie μπορεί να επηρεάσει την εμπειρία περιήγησής σας.
Τα απαραίτητα cookies είναι απολύτως απαραίτητα για τη σωστή λειτουργία του ιστότοπου. Αυτά τα cookies διασφαλίζουν βασικές λειτουργίες και χαρακτηριστικά ασφαλείας του ιστότοπου, ανώνυμα.
Cookie
Duration
Description
cookielawinfo-checkbox-analytics
11 months
This cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookie is used to store the user consent for the cookies in the category "Analytics".
cookielawinfo-checkbox-functional
11 months
The cookie is set by GDPR cookie consent to record the user consent for the cookies in the category "Functional".
cookielawinfo-checkbox-necessary
11 months
This cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookies is used to store the user consent for the cookies in the category "Necessary".
cookielawinfo-checkbox-others
11 months
This cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookie is used to store the user consent for the cookies in the category "Other.
cookielawinfo-checkbox-performance
11 months
This cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookie is used to store the user consent for the cookies in the category "Performance".
viewed_cookie_policy
11 months
The cookie is set by the GDPR Cookie Consent plugin and is used to store whether or not user has consented to the use of cookies. It does not store any personal data.
Τα λειτουργικά cookies βοηθούν στην εκτέλεση ορισμένων λειτουργιών, όπως η κοινή χρήση του περιεχομένου του ιστότοπου σε πλατφόρμες μέσων κοινωνικής δικτύωσης, η συλλογή σχολίων και άλλες λειτουργίες τρίτων.
Τα cookies απόδοσης χρησιμοποιούνται για την κατανόηση και την ανάλυση των βασικών δεικτών απόδοσης του ιστότοπου, γεγονός που βοηθά στην παροχή καλύτερης εμπειρίας χρήστη για τους επισκέπτες.
Τα αναλυτικά cookies χρησιμοποιούνται για την κατανόηση του τρόπου με τον οποίο οι επισκέπτες αλληλεπιδρούν με τον ιστότοπο. Αυτά τα cookie βοηθούν στην παροχή πληροφοριών σχετικά με τις μετρήσεις, τον αριθμό των επισκεπτών, το ποσοστό εγκατάλειψης, την πηγή επισκεψιμότητας κ.λπ.